Italija
Lido di Jesolo
Lido di Jesolo
Rimini
Rimini
Sicilija
Sicilija
Sardinija
Sardinija
Italija
ITALIJA – LETOVANJE 2025
Italija je država na jugu Evrope, smeštena na Apeninskom poluostrvu i sa tri ostrva na Sredozemnom moru: Sicilija, Sardinija i Elba. Jedinu kopnenu granicu ima na severu, na Alpima, gde se graniči sa Francuskom, Švajcarskom, Austrijom i Slovenijom. Nezavisne države koje se nalaze u okviru Italije su: San Marino i Vatikan.
Italija je kolevka Rimskog carstva, jednog od najvećih carstava starog veka. Varvarske invazije uništile su Zapadno rimsko carstvo i omogućile stvaranje germanskih država na tlu Italije. Vizantija i Franačka su u ranom srednjem veku posedovale značajne delove Italije. Kasnija podela Italije na male države omogućile su Svetom rimskom carstvu, Francuskoj i Austriji da dominiraju italijanskom politikom. Italija je ujedinjena u drugoj polovini 19. veka. Od ujedinjenja pa do kraja Drugog svetskog rata, Kraljevina Italija je stvorila kolonijalno carstvo u Sredozemnom moru i istočnoj Africi. Od 1946. Italija je republika.
U svetu je poznata po kulinarskim specijalitetima, modi, dizajnu, odeći, arhitekturi, umetnosti, muzici, itd…
Klima Italije drastično varira u zavisnosti od lokacije. Tako, na primer, u primorskim delovima Ligurije i većim delom Apeninskog poluostrva južno od Firence vlada klasična mediteranska klima, a u većem delu severnih unutrašnjih oblasti Italije, oko Torina, Milana i Bolonje je zastupljena kontinentalna klima, koja se često klasifikuje i kao vlažna suptropska klima. Primorski delovi poluostrva mogu imati drastično drugačiju klimu od planina i dolina u unutrašnjosti, posebno tokom zimskih meseci, kada na planinskim delovima vladaju hladnoće i sneg. Primorski regioni imaju blage zime i topla, obično suva leta, mada i doline u unutrašnjosti mogu biti prilično tople leti.
Italija je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija, naročito posećena tokom leta zbog svojih lepih i raznovrsnih letovališta.
Italija ima izlaz na pet mora – Jadransko, Ligursko, Tirensko, Jonsko i Sredozemno, što nudi mogućnost da svako može pronaći pristojno letovalište u Italiji bez obzira na budžet, razlog, želju ili ličnu turističku potrebu.
Mesta za letovanje u Italiji ima mnogo i samo treba otkriti gde je za koga najbolje da ode. Bilo da su letovališta romantična ili za porodicu, za parove, za mlade, za društvo ili letovalište sa zanimljivim noćnim provodom.
U ponudi koju smo spremili za leto 2023. su letovališta: Rimini, Lido di Jesolo, San Remo, Sorento, kao i ostrva Sicilija i Sardinija
ITALIJA SAOBRAĆAJ
u Italiji je razvijen drumski, železnički, vazdušni i vodeni saobraćaj. Rim, kao prestonica Italije, i Milano, kao njeno najvažnije privredno središte, predstavljaju ne samo glavne saobraćajne čvorove u državi, već i u ovom delu Evrope.
Italijanska železnica je veoma razvijena i svako značajnije mesto u zemlji ima železničku stanicu i vezu železnicom. Veliki gradovi se polako međusobno povezuju brzom železnicom, koja se intenzivno izgrađuje. Ukupna dužina železničke mreže standardnog koloseka u Italiji je oko 19.000 km , od čega na železnicu standardnog koloseka otpada oko 18.000 km. Elektrifikovano je 11.00 km železnice.
Najvažnije železničko čvorište u zemlji je Milano, gde se ukršatju pruge sa Apeninskog poluostrva i iz Evrope. Ostala važna železnička čvorišta sa velikim železničkim stanicama su: Rim, Bolonja, Bari, Firenca, Đenova, Napulj, Palermo, Torino, Venecija.
Drumski saobraćaj u Italiji je takođe odličan. Ukupna dužina drumskih puteva u Italiji je oko 650.000 km. Dužina autoputeva trenutno iznosi oko 7000 km. Treba naglasiti da Italija, uprkos vrlo izraženom planinskom krajoliku u većem delu zemlju, poseduje veoma savremenu putnu mrežu na svim nivoima, od državnih autoputeva do seoskih puteva. Autoputevi povezuju sve važnije gradove u državi, posebno sa Rimom i Milanom, kao i prestonicama i velikim gradovima susednih zemalja. Mnogi autoputevi prate linije glavnih železnica. Oni se uglavnom pružaju trasama Evropskih koridora, a nose dvoznačne nazive “A+broj”. Pored klasičnih autoputeva postoje i tzv. kružni autoputevi oko velikih gradova ili ti “prstenovi” (tzv. Tangencijale), kao i autoputne veze između bliskih glavnih autoputeva (tzv. Bretele) i između gradova bez prolaznih autoputeva i njima najbližih glavnih autoputeva (tzv. Rakordi).
S obzirom na to da je Italija primorska i sredozemna zemlja, ima i puno velikih pomorskih luka. Najveća italijanska luka je Đenova, poznata na novou celog sveta. Velike luke su i: La Specija, Livorno, Napulj, Kaljari, Mesina, Palermo, Katanija, Brindizi, Bari, Ankona, Venecija, Trst.
Kopneni vodeni saobraćaj je dužine 2400 km, slabo je razvijen i nije od međunarodnog značaja. Razog ovome je što većina reka mala i kratka, sa plitkim koritom i veoma promenljivog vodostaja (leti neke reke i presuše). Saobraćaj po jezerima je samo sastavni deo turizma.
Poseban slučaj predstavlja Venecija, jedini svetski poznat grad gde je preovlađujuća vrsta gradskog prevoza plovilima kroz mnogobrojne kanale.
Što se tiče vazdušnog saobraćaja, u Italiji postoji nekoliko aviokompanija, od kojih je najpoznatija Alitalija, jedna od najvažnijih u celoj Evropi. U Italiji ima 230 zvanično upisanih aerodroma, ali je samo 133 sa tvrdom podlogom. U državi 51 aerodrom ima IATA kod (IATA Airport Code) i, samim tim, međunarodni značaj. Dva najvažnija aerodroma u Italiji koja imaju međunarodni značaj (tzv. “habovi”)i to su: Međunarodni aerodrom “Malpensa” u Milanu – MXP i
Međunarodni aerodrom “Leonardo da Vinči” u Rimu, poznat i kao Fijumičino – FCO
ITALIJANSKA KUHINJA
Italijanska kuhinja je među najpopularnijim i najpoznatijim kuhinjama sveta. Pice, paste, lazanje, tiramisu i drugi italijanski specijaliteti nalaze se na menijima mnogih restorana u celom svetu. U samoj Italiji, svaki od 20 regiona ima svoj pečat u tradicionalnim jelima. Italijanska kuhinja od severa do juga u mnogome se razlikuje, ali ono što joj je zajednično je neverovatna strast prema pripremljenoj hrani i prirodnim ukusima. Severni deo Italije, s obzirom da je ekonomski razvijeniji asocira na dobru hranu u skupim restoranima. Jug je karakterističan po užurbanoj atmosferi, gužvama na ulicama, ali i po očuvanju tradicije.
Na jela u Italiji veliki uticaj imaju njen geografski položaj, klima, kao i civilizacije koje su kroz istoriju ovde ostavljale svoj trag. Za vreme antičkog Rima na tlu Italije su se pretežno pripremala jela od povrća, a kultura pripreme hleba i testenina pojavljuje se nakon pada Rimskog carstva. Na Siciliju i u južnu Italiju Arapi su doneli sladoled, kao i mnoge druge svoje poslastice i slatkiše. Danas, skoro svaki veći italijanski grad je poznat po nekom specijalitetu. Milano je tako poznat po svom rižotu i jelima od riže, Bolonja po torteliniju, a Napulj po pici.
Zato, kada putujete u Italiju, uživajte u tradicionalmi jelima na svakom koraku.
Iako je italijanska kuhinja od severa do juga veoma različita, primetićete da je tradicionalni meni svuda isti. Kao toplo ili hladno predjelo služi se antipasti (caprese salata, masline, brusketi, riba, suhomesnati proizvodi). Prvo jelo koje se naziva primo piato je toplo. To su obično pasta, njoke, palenta ili supa, obično bez mesa. Drugo jelo, odnosno secondo piato, predstavlja glavno jelo. Riba, morski plodovi i meso se služe u različitim oblicima. Contorno je sporedno jelo, obično neka salata. I na kraju slede desert (dolce) i kafa(caffe). Kako bi ublažili ukus kafe, Italijani praktikuju da posle nje popiju malu čašu likera ili ammazzacaffe (grappa od grožnja ili limoncello od limuna). Tu se zaokružuje tradicionalni italijanski meni.
Zato, kada putujete u Italiju, uživajte u tradicionalmi jelima na svakom koraku.
ITALIJA PLAŽE
Italija je zemlja okružena morem sa skoro svih stran, pa samim tim postoji veliki broj predivnih plaža i zato je veoma teško odabrati one najbolje. Na kraju krajeva, sve plaže Italije su predivne. Najveći broj plaža se nalazi u mirnom okruženju i one mogu biti pravo utočište ukoliko želite da pobegnete od popularnih i pretrpanih turističkih mesta. S druge strane tu su i popularne i velike plaže u samim turističkim mestima ( za one koji vole gužvu). Ono što je najvažnije, sve italijanske plaže su veoma čiste i nude vam savršena mesta za kupanje i uživanje.
Mi vam predlažemo nekoliko plaža koje trebate posetiti tokom vašeg boravka u Italiji: plaža u Rimini, plaža u Lido di Jesolu, plaža Caorle, plaža Bibione, plaže oko San Rema, plaža u Sorento, kao i plaže na ostrvma Sicilija (San Vito Lo Capo, Taormina, Mondello, Cefalu..) i Sardinija (Domus de Maria, Posada, plaža Chia).
ITALIJA OPŠTE INFORMACIJE
- Broj stanovnika – oko 60.000.000
- Zvanična valuta – Euro
- Službeni jezik – italijanski, nemački (južni Tirol) i francuski (Dolina Aoste)
- Vremenska zona – GMT + 1, + 2 (u zavisnosti od dela zemlje)
- Pozivni broj – +39
USLOVI ZA ULAZAK U ITALIJU
Između Republike Srbije i Republike Italije na snazi je bezvizni režim. Nosiocima biometrijskih pasoša Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije, koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Viza se pribavlja u Ambasadi Republike Italije u Beogradu.
Državljani Republike Srbije u Republiku Italiju mogu da uđu ukoliko poseduju biometrijsku putnu ispravu, koja važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije Italije. Po pravilu, osim putne isprave, traže se na uvid i dodatna dokumenta kao što su povratna karta, rezervacija hotela ili pozivno pismo i dokaz o posedovanju dovoljne količine novca za planirani boravak (min. 40-50 evra po danu) na teritoriji Republike Italije.
U Italiji ne postoje posebni zdravstveni rizici i nije potrebna posebna vakcinacija. Poželjno je posedovanje polise međunarodnog putnog zdravstvenog osiguranja. Voda možete bezbedno da se pije.
Za unos gotovine od preko 10.000 evra potrebno je imati dokaz o poreklu. Plaćanje je moguće i u kešu i preko platnih kartica. Brojevi telefona za hitne slučajeve: policija 113 (112), vatrogasna služba 115, služba hitne pomoći 118. U nekim italijanskim gradovima je kažnjivo bacanje smeća na ulici, sedenje na stepenicama spomenika i konzumacija jela i pića u blizini najznačajnijih kulturnih i drugih javnih zgrada.
Prilikom boravka u Republici Italiji, za konzularnu pomoć i zaštitu možete se obratiti:
- Ambasadi Republike Srbije u Rimu, Via dei Monti Parioli 20 – 00197 Rim, putem sledećih kontakt telefona: + 39 (06) 3260-9159 i + 39 (06) 3211-950 i elektronske adrese: amb.roma@mfa.rs i konzularno.rim@mfa.rs
- Generalnom konzulatu Republike Srbije u Milanu, Via Pantano 2 – 20122 Milano, putem sledećeg kontakt telefona: +39 (02) 7209-5466 (isključivo za hitne slučajeva van radnog vremena +39 375-673-5763) i elektronske adrese: info@gkrsmi.it
- Generalnom konzulatu Republike Srbije u Trstu, Strada del Friuli 54 – 34136 Trst, putem sledećih kontakt telefona: +39 (040) 410-125 i +39 (040) 410-126 i elektronske adrese: gkrstrst@spin.it
ITALIJA SMEŠTAJ
U ponudi za letovanje u Italiji nalaze se hoteli u popularnim letovalištima kao što su Rimini, Lido di Jesolo, Taormina, San Remo, Kaljari…. Hoteli koji se nalaze u ponudi su kategorisani od strane lokalnih turističkih vlasti. Kao i na ostalim turističkim destinacijama strogo je zabranjeno unošenje i iznošenje hrane i pića u i iz hotela.
RIMINI
Rimini je jedno od najpopularnijih letovalište u Italiji. Smešteno je na Jadranskoj obali sa neverovatno dugačkom plažom. Predstavlja jedno od najboljih letovalista na svetu za dobar provod.
Rimini se nalazi na severu Italije. Leta su topla, prava mediteranska, a zime su dosta hladnije nego na jugu Italije. Postao je popularno letovalište sredinom 20. veka i to ne prestaje da bude. Podjednako je omiljen među mladima koji vole da uživaju u žurkama i porodičnim ljudima željnim izležavanjem na plaži.
Rimini je grad sa dva lica. S jedne strane je istorijski grad koji je uspeo da sačuva stare građevine i renesansni italijanski duh, a sa druge strane je dugačka peščana plaža, moderni hoteli i apartmani.
Rimini je odličan kao baza za letovanje, jer se nalazi nedaleko od grad-države San Marino, kao i od većih italijanskih gradova poput Ravene, Bolonje i Firence. Posetom ovih gradova možete kompletno ispuniti svoje letovanje.
LIDO DI JESOLO
Za Lido di Jesolo kažu da je najbolje letovalište u Italiji za porodično letovanje. Smešten je na obali Jadranskog mora na severoistoku Italije. Letovalište pripada venecijanskoj rivijeri i od Venecije je udaljeno oko 40 kilometara. Lido di Jesolo još nazivaju i „evropski Majami“.
Kilometri peska, ležaljke i suncobrani, kao i odlična noćna zabava privlače svake godine nekoliko hiljada turista. Lido di Jesolo je pravo užurbano letovalište ispunjeno raznim zabavnim sadržajem.
Na zapadu Lido di Jesola nalazi se Aqualandia, omiljeno mesto za decu.
Plaža u Lido di Jesolu je uređena i odlično organizovana. Ona poseduje tuš kabine, mesta za presvlačenje, spasioca i punkt za prvu pomoć, poslastičarnice, fast-food kiosci i mnogo, mnogo toga…. Kada veče padne, glavna ulica postaje šetalačka zona načičkana restoranima, buticima i suvenirnicama. Hoteli i apartmani su smešteni uz samu plažu, tako da je to još jedan razlog zašto je ovo mesto popularno među porodičnim ljudima.
SICILIJA
Sicilija je najveće ostrvo u Sredozemnom moru. Ona ima dugu obalu od skoro 1000 kilometara, samim tim pruža ,ogućnost da svako odabere mesto i plažu za sebe. Na severu Sicilije nalaze se duge peščane plaže, dinamični gradići gde se okupljaju turisti. Ali ako ste ipak više zainteresovani za prirodnije okruženje krenite ka jugu. Tamo ćete naći mala ribarska mesta, povučene i skrivene plaže na kojima možete odmor da provedete u miru.
Koju god opciju odabrali nećete pogrešiti ,bilo da tražite peščane ili šljunkovite, velike ili male, „urbane“ ili malo više „divlje“ plaže, sve to ćete naći na Siciliji.
Neke od plaža koje su najpopularnije su: Cala Mosche, Lido di Mortelle, Gardini Naxos, Cefalu, Sant Vito Lo Capo ili Mondello.
Sicilija ima veoma bogatu istoriju. Zahvaljujući geografskom položaju našla se na važnim trgovačkim putevima i postala veoma zanimljiva različitim osvajačima. Ona se kroz istoriju nalazila pod upravom brojnih naroda: Rimljana, Španaca, Vandala, Muslimana, Katalonaca, Španaca…. Svi oni ostavljali su svoj trag na izgled ostva kakav mi vidimo danas.
Naravno, istorija Sicilije nemože da prođe bez spominjanja organizacije poznate pod imenom Coza Nostra. Ona je nastala na ovom ostrvu u 19 veku, kada su uspeli da postanu posrednik između vlade Italije koja nije mogla da ih kontroliše i građana Sicilije koje je Cosa Nostra vrlo lako uspevala da kontroliše.
Sicilija je zapravo cela jedna sjajna turistička destinacija.
SARDINIJA
Sardinija je drugo po veličini ostrvo u Sredozemnom moru koja sa nekoliko malih ostrva u okruženju čini jednu od 20 pokrajina Italije. Sardinija se na italijanskom jeziku izgovara Sardenja. Smeštena je u zapadnom delu Sredozemnog mora, zapadno od ostatka apeninskog dela države. Najbliže kopno joj je francuska Korzika, koja se nalazi svega 11 km severno od Sardinije (Moreuz Bonifasio). Na istoku se nalazi Tirensko more, a na jugu i zapadu Sredozemno more. Prestonica i najveći grad ostrva i pokrajine je Kaljari, a drugi po veličini i značaju Sasari.
Pokrajina Sardinija je poznata kao jedna od najnerazvijenijih pokrajina u celoj Italiji.
Obala je uglavnom kamenita i teško pristupačna, sa mnogo dubokih zaliva. Ostrvo je dugo oko 260 km, a široko oko 140 km. Klima u priobalnom delu Sardinije je sredozemna, a kako se zalazi sve više u kopno ona postaje prelazna između sredozemne i kontinentalne. Za Sardiniju je osoben vetar Maestral.
Sardinija je kroz istoriju bila domaćin različitih naroda. Svi oni su ostavljali svo trag, a sve je to uticalo na njenu kulturu, jezik, mentalitet, kuhginju i običaje. Upravo zbog spoja ovih različitosti, ovo ostrvo postalo je jedno od najpopularnijih i najegzotičnijih turističkih destinacija.
Na Sardiniji se nalaze ruševine iz 2. veka p.n.e, pod nazivom nurage i koje su pod zaštitom UNESCO-a, Ove ruševine predstavljale su odbrambene zidine i kule koje su branile obale ostrva. Interesantno vezano za njenu istoriju je i to što se na ovom ostrvu nalaze i građevine koje svedoče o tome da je ostrvo bilo naseljeno i pre oko 8000 godina.
Svakako glavna atrakcija na ostrvu su njene prelepe plaže. Predivne i čiste plaže savršene su za kupanje i odmor. Najpopularnija među turistima je Kosta Smeralda, odnosno Smaragdna obala. Tu su smeštene neke od najlepših plaža i uvala. Na severu Sardinije nalazi se Portobelo, koji nosi titulu najromantičnijeg dela ostrva. Popularne plaže na ostrvu su Pisćinas, La Pelosa, Tore dei Korsari, Timi Ama, Kaprićioli i Santa Margerita.