Putovanje GRČKA

Putovanje GRČKA
Autobuski prevoz
7 DANA | 6 NOCI

SOLUN – METEORI – LUTRAKI – ATINA – MIKENA – KORINT – DELFI – PIERIA – VERGINA

Putovanje GRČKA autobusom / 7 dana / 6 noćenja

Paket aranžman – prevoz i smeštaj

TERMINI U 2024.

MART:03.03.
APRIL:28.04.
OKTOBAR: 06.10.

PROGRAM PUTOVANJA GRČKA:

1. DAN putovanja: BEOGRAD – SOLUN
Sastanak grupe u 4.30. Polazak autobusa u 5 sati. Putovanje pored Niša, Skoplja i Soluna. Tokom puta kraća usputna zadržavanja radi odmora. Dolazak u Solun drugi po veličini i značaju grad u Grčkoj posle Atine. Grad je poznat kao velika luka i sajamski centar. Solun je osnovao kralj Kasandar 316. godine p. n. e. Veruje se da je grad dobio ime po Tesaloniki, supruzi Kasandra i polusestri Aleksandra Velikog. Po osvajanju grada od strane Rimljana 168. p. n. e., Solun je postao glavni grad jedne rimske provincije na veoma važnom državnom putu Via Egnatia. Solun je bio jedno od najvažnijih trgovačkih središta u Vizantiji, naročito tokom vladavine Komnina, a u njemu su rođeni Ćirilo i Metodije. Za vreme Prvog svetskog rata Solun su okupirale engleske i francuske trupe, pretvorivši ga u njihovu najvažniju vojnu bazu u jugoistočnoj Evropi i nedaleko od njega je uspostavljen Solunski front. Godine 1917. desio se veliki požar u gradu, koji je stari grad od drvenih zgrada potpuno uništio. Posle rata započela je obnova grada po savremenim načelima (ortogonalna matrica, prave ulice primerene širine, parkovi) uz poštovanje važnih spomenika grada. Za vreme Solunskog fronta 1916-1918. godine grad je poprimio srpski karakter, zbog velikog broja Srba i njihovih državnih institucija. Na zapadnom delu grada je srpsko vojničko groblje Zejtinlik sa pravoslavnom kapelom. Tu je sahranjeno 7441 srpski vojnik, koji je poginuo i prenet sa teritorije cele Grčke. Carinarnica I reda Kraljevine SHS bila je posle Prvog svetskog rata u Solunu. Po međunarodnom ugovoru, deo solunske luke bio je pod srpskom – jugoslovenskom kontrolom i tu se izvozila roba, za transport morskim brodovima. Iako je Solun savremeni grad velikih bulevara, pravilnih blokova i velikih tgrova i parkova, grad je sačuvao mnoge građevine iz svoje prošlosti, posebno one vezane za starorimsko i vizantijsko nasleđe. Bela kula ,najpoznatiji simbol grada, je originalno izgrađena kao deo gradskih zidina. Ona se nalazi na šetalištu pored mora, južno od arheološkog muzeja. Crkva Sv. Dimitrija je najpoznatija crkva u gradu, a ovaj svetac je zaštitnik grada. Crkva Sv. Đorđa je jedna od najvažnijih crkva u gradu, a crkva je bila namenjena kao Galerijev mauzolej, međutim car na kraju nije tamo sahranjen već u Feliks Romulijani u Gamzigradu. Panoramsko razgledanje grada autobusom. Poseta srpskom vojničkom groblju iz I svetskog rata na Zejtinliku. Smeštaj u hotel. Noćenje.

2. DAN: SOLUN – METEORI – LUTRAKI
Doručak. Polazak za Meteore. Meteori se nalaze na severozapadnom rubu Tesalijske ravnice, u blizini planine Pindus i reke Peneios. Reč je o jednom od najdramatičnijih pejzaža u Grčkoj, a takođe o drugom po veličini i najpopularnijem manastirskom kompleksu. Meteori, ili lebdeće kamenje predstavlja grupu od 6 pravoslavnih manastira koji leže na stenovitim stubovima, a koji zbog svoje nepristupačnosti i položaja predstavljaju pravu turističku atrakciju. To su manastiri Veliki Meteor, Varalam, manastir Sv. Varave, Sv. Nikola Anapauski, Sv. Stefan, i manastir Sv. Trojice. Manastiri su podignti na ovom mestu tokom XIV. veka, kako bi se monasi zaštitili u vreme osmanske okupacije. Ovo je dovelo do toga da je život u tim teškim vremenima bio relativno bezbedan, pa se tada na Meteorima nalazilo 26 manastira. Od 1988. godine Meteori se nalaze na Unesko –voj listi svetske baštine. Početkom XX. veka isklesane su pristupne stepenice, a poslednjih decenija ovaj kompleks posećuje veliki broj turista. Unutar manastira posetioci mogu da vide velike kolekcije relikvija iz vremena Vizantijskog carstva, kao i razne freske. Poseta i obilazak jednog od manastira. Nastavak putovanja za Lutraki. Smeštaj u hotel. Noćenje.

3. DAN:LUTRAKI – ATINA – LUTRAKI
Doručak. Odlazak autobusom za Atinu. Razgledanje Atine jednog od najstarijih svetskih gradova, čija se istorija beleži preko 3.400 godina koji je dobio ime po boginji zaštitnici Atini. Panoramsko razgledanje metropole, koja je od svog postanja preživela uspone i padove kao malo koji grad na svetu. U njemu su postavljene osnove parlamentarne demokratije i slobodnih izbora, koje su još uvek pravilo življenja u svim demokratskim društvima. Tokom Zlatnog doba, u 5. i 4. veku p.n.e, ovde su postavljene osnove današnje zapadne civilizacije. Iz tog razdoblja u Atini je ostalo mnogo prelepih primera arhitekture, vajarstva, slikarstva, pesničke, govorničke i dramske umetnosti. Centar savremene Atine nalazi se oko Omonia i Sintagma skvera (Platia Omonias i Platia Syntagmatos), ali je u vreme kada je nastala njen centar bio nadaleko čuveni Akropolj (Acropolis). U doba svog najvećeg procvata, u V veku pre naše ere, njom je vladao vojskovođa Perikle, samo jedan od ljudi kojima Atina duguje svoju večnu slavu. Ipak, u njemu postoje, često i usred grada, ostaci iz mnogo starije istorije, kojima se može pohvaliti retko koja prestonica Evrope. U srcu Atine, najstarijeg grada Evrope, uzdiže se – Akropolj, čuvena krečnjačka litica, visoka 156 m, na kojoj se nalaze veličanstvene građevine – svedočanstva o moći i snazi jedne neponovljive civilizacije i kulture. Arheološka iskopavanja su utvrdila da prvi ostaci naseobina na Akropolju datiraju još iz perioda neolita a u 13. veku p.n.e. u mikensko doba ovde je podignuto snažno utvrđenje, Ipak, pravo „zlatno doba“ i Akropolja i Atine zavladalo je u vreme čuvenog Perikla kada je i započet veliki projekat obnove Akropolja i izgrađene građevine kojima se i danas divimo. Najznačajniji spomenik Akropolja je svakako Partenon, koji je i jedan od internacionalnih simbola Grčke. Ovaj hram je posvećen Atini Partenos – boginji mudrosti, a ime je dobio po grčkoj reči „parthenos“ koja u prevodu znači devica. Na izgradnji Partenona su učestvovali najbolji umetnici tog doba. Statua boginje Atine, napravljena od zlata i slonovače, bila je visoka 12 m i stajala je na postolju visokom 2 m na sredini hrama. Ogrtač boginje ceo je bio od zlata i težio je neverovatnih 450 kilograma. Ova statua preneta je u 4. veku n.e. u Carigrad, nakon čega joj se gubi svaki trag. Samo jedna kopija ove fantastične statue čuva se u Nacionalnom arheološkom muzeju u Atini. Osim Partenona, koji definitivno jeste najznačajnija građevina na Akropolju, u kompleksu svetilišta ima još nekoliko arhitektonskih remek-dela poput Hrama Atine Nike i Propileja – monumentalnog ulaza na Akropolj koji je izvršio dalekosežni uticaj na grčku i rimsku arhitekturu jer su mnogi hramovi kasnije dobijali ulaze nalik Propileju. A možda najpoznatiji rezultat ugledanja na Propilej jeste Trijumfalna kapija. Takođe, tu je i Erehteon, građevina koja se razlikuje od svih građevina na Akropolju. Povratak u hotel. Noćenje.

4. DAN : LUTRAKI – EPIDAURUS – NAFPLION – MIKENA – KORINT – LUTRAKI
Doručak. Odlazak autobusom prema Argolidi koja obuhvata: Epidaurus – razgledanje lokaliteta u kojemu se nalazi antičko pozorište iz 4.veka. pre nove ere koje je ujedno i najakustičnija građevina te vrste na svetu, Nafplion – razgledanje prvog glavnog grada Grčke u kome se nalazi venecijanska tvrdjava sa prilazom od 857 stepenika i koja dominira gradom. Mikena – razgledanje lokaliteta koji je kolevka evropske kulture: Atrejeva riznica, Lavlja vrata, Kraljevska grobnica i Megaron. Regija Argolide bila je jedna od najvažnijih u doba antike, najveći značaj ovaj prostor je imao u toku Mikenske civilizacije, kada su ovde bili smešteni moćni gradovi: Mikena, Tirint, Argos, Epidaur. Prostor je bio značajan i u toku sledećih epoha – stare Grčke, helenističkog doba, zatim starog Rima. Kasnije ovo područje biva priključeno Vizantiji, u 13. veku osvajaju je Krstaši, da bi sredinom 15. veka područje Korinta postalo deo otomanskog carstva. Pod njima će ostati do savremenog doba. Kraće zadržavanje na Korintskom kanalu i starom Korintu. Povratak u hotel. Noćenje.

5. DAN: LUTRAKI /Fakultativno OLIMPIJA
Doručak. Slobodan dan u Lutrakiju ili celodnevni fakultativni izlet do Olimpije, svetilišta u Staroj Grčkoj poznato kao mesto održavanja drevnih Olimpijskih igara. Olimpija je bilo svetilište u antičkoj Grčkoj, najpoznatija kao mesto na kome su se održavale Olimpijske igre starog doba, koje su bile uporedive jedino sa Pitijskim igarama održavanim u svetilištu Delfi. Obe igre su održavane kao Olimpijada (svake četiri godine). Olimpijske igre održavale su se najverovatnije već i pre 776. pne. Svetilište, zvano Altis, imalo je brojne nepovezane objekte i zgrade; Herin Hram , Zevsov Hram, Pelopijon i deo uz glavni oltar, gde su se prinosile žrtve. Teren Hipodroma i kasnijeg stadiona izgrađeni su istočno od ovih objekata. Severno od svetilišta nalazili su se objekti; Pritanejona i Filipejona kao i zgrade Olimpijske riznice. Južno od riznica ležao je Metron sa Eko stojom na istoku. Južno od svetišta, ležale su i zgrade Južne stoje, Buleterijon, Vežbalište Olimpija, kiparski atelje Fidije, Gimnasion i Leonidajon. Olimpija je bila poznata i po ogromnom Fidijinom kipu od slonovače i zlata boga Zevsa, jednim od Sedam svetskih čuda po Antipateru iz Sidona. Olimpija je bila nacionalni hram Grka i sadrži mnoga blaga grčke umetnosti. Pored hramova nalaze se i ostaci svih sportskih objekata izgradjenih za Olimpijske igre. Razgledanje lokaliteta. Povratak u hotel. Noćenje.

6. DAN : LUTRAKI – DELFI – PIERIA
Doručak. Nastavak putovanja za Delfe, čuveno antičko proročište i dom proročice Pitije, nalazi se na obroncima planine Parnas u centralnoj Grčkoj. U antičkoj Grčkoj Delfi su smatrani za centar sveta, i tada je ovo mesto bilo najvažnije proročište koje su pohodili hodočasnici iz svih krajeva Mediterana. Reči boga Apolona ovde su izgovarane kroz visoku sveštenicu Pitiju. Čitav arheološki kompleks Delfija se od 1987. godine nalazi na UNESCO – voj listi svetske baštine. Zapadno od ovog lokaliteta se nalazi i moderan, istoimeni grad, u kome živi oko 3 500 stanovnika. Apolonov hram – prema grčkoj mitologiji Apolon je u Delfe došao sa maskom delfina, noseći na leđima sveštenike sa Krita. Prema drugoj verziji, on se, dolazeći sa severa zaustavio kod grada Tempe, kako bi tu prikupio lovor. Zbog toga su šampioni u pitijskim igrama kao nagradu dobijali lovorov venac. U drevnim vremenima ovaj hram je bio jedan od najvažnijih u Delfima. Pozorište u Delfima se nalazi na istom brdu kao i Apolonov hram, ali iznad njega. Sagrađen je u IV. veku pre nove ere, a posetiocima je pružao predivan pogled na ceo kompleks. Bio je sačinjen od 35 redova, a koji su mogli da prime gotovo 5000 ljudi. I danas se ovde održavaju letnje kulturne manifestacije. Stadion se nalazi visoko na brdu, iznad Apolonovog hrama i pozorišta. Izgrađen je u V. veku p.n.e., i više puta je rekonstruisan. Današnji oblik je dobio u II. veku nove ere. Stadion je mogao da primi oko 6500 posetilaca, a na njemu su se održavale manifestacije i sportska takmičenja. Na njemu se nalazi staza duga 177, 55, i široka 25, 5 metara. Obilazak atinske riznice, Apolonovog hrama, pozorišta, antičkog stadiona, hrama proročice Pitije… Nastavak puta za regiju Pieria. Smeštaj u hotel. Noćenje.

7. DAN : PIERIA – VERGINA – BEOGRAD.
Doručak. Odlzak za Verginu, gradić u severnoj Grčkoj u okrugu Imatija. Grad je postao svetski poznat kada je 8. novembra 1977. godine, grčki arheolog Manolis Andronikos iskopao grobnice makedonskih kraljeva, uključijući i grobincu Filipa II Makodonskog, oca Aleksandra Velikog. U njoj je pronađen mermerni sarkofag i kovčeg od 24-karatnog zlata težak 11 kg, u kojem su bile kosti preminulih i pozlaćenih 313 hrastovih listova i 68 žireva teških 717 grama. Na poklopcu ovog kovčega nalazi se „Sunce Vergine“, simbol koji je postao znak grčke Makedonije. Posle iskopavanja 1977. godine otkrio je četiri grobne komore sa netaknutim grobnicama. Još tri su pronađene tokom 1980-ih. Osim grobnice Filipa II Makedonskog, Andronikos je verovao da je pronašao i grobnicu Aleksandra IV, sina Aleksandra Velikog i Roksane. Arheološki lokalitet je prepoznat kao drevni izgubljeni grad Engina. Od 1996. godine, Vergina je upisana na Uneskov spisak mesta Svetske baštine u Evropi. Sada se tu nalazi izuzetno uređen muzej u kojem se mogu videti njegov oklop, lepo ukrašen grob, srebrno posuđe, oružje, ali i najlepša zlatna ženska kruna koja je nađena u Grčkoj. Polazak za Beograd. Kraća usputna zadržavanja radi odmora. Dolazak u Beograd u kasnim večernjim satima. Kraj programa.

CENA ARANŽMANA PUTOVANJE GRČKA – 499€

Napomena za smeštaj:
U slučaju nastupanja opravdanih razloga, i nemogućnosti smeštaja u odabranom hotelu, može doći do zamene ugovorenog smeštaja, u okviru hotela koji su navedeni u programu ili slični, o čemu ćete biti obavešteni bez odlaganja, uz poziv da se pismeno saglasite sa izmenom ugovora o putovanju. Ukoliko eventualnu zamenu ugovorenog smeštaja ne prihvatite, možete odustati od putovanja, bez ikakvih posledica.

USLOVI PLAĆANJA:

Plaćanje je isključivo u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu NBS na dan uplate.

NAČIN PLAĆANJA:

  • 30% prilikom rezervacije, a ostatak 20 dana pre putovanja;
  • 30% prilikom rezervacije, a ostatak na šest jednakih mesečnih rata, čekovima građana, ;
  • 30% prilikom rezervacije, a ostatak na rate putem kredita poslovnih banaka;
  • platnim karticama (Dina, Master, Maestro, Visa, American Expres);
  • 30% prilikom rezervacije, a ostatak kreditnim karticama BANCA INTESE do 6 mesečnih rata bez kamate.

CENA ARANŽMANA PUTOVANJE GRČKA OBUHVATA:

  • Vanlinijski prevoz autobusom (visokopodni ili dabldeker, audio, video opremljenosti, prosečne udobnosti, bez obuhvaćenih usluga pića, hrane i dr. tokom putovanja) na relaciji prema programu putovanja
  • šest noćenja sa doručkom u hotelima sa 3* u dvokrevetnim ili dvokrevetnim sobama sa pomoćnim ležajem
  • Obilasci prema programu putovanja
  • Usluge vodiča-pratioca za vreme trajanja aranžmana
  • Troškovi organizacije putovanja

CENA ARANŽMANA PUTOVANJE GRČKA NE OBUHVATA:

  • Međunarodno putno osiguranje
  • Fakultativni izleti (u organizaciji ino partnera) kao i potrebne ulaznice za kulturno istorijske spomenike: manastir Metamorfozis, Akropolj, arheološki muzej Epidaurus, arheološki muzej Mikena, arheološki muzej Olimpija, arheološki muzej Delfi i arheološki muzej Vergina (oko 60 € za sve lokalitete)
  • obaveznu gradsku komunalnu taksu (uvedena 01.01.2018, plaća se na recepciji hotela) – za boravak u hotelima (za boravak u hotelima sa 3* – 1,5 € po noćenju / po osobi).
  • Individualni troškovi i ostali nepomenuti troškovi

POPUSTI I DOPLATE:

  • Jednokrevetne sobe se rade isključivo na upit i doplata iznosi 180€
  • Po ovom programu ne postoji mogućnost umanjenja decu.
  • Po ovom programu ne postoji mogućnost umanjenja za sopstveni prevoz.

CENA FAKULTATIVNIH IZLETA podložne su promenama, minimum za realizaciju izleta je 30 putnika

Fakultativni izleti nisu obavezni deo programa i zavise od broja prijavljenih putnika. Cena se uglavnom sastoji od troškova rezervacije, prevoza, vodiča, ulaznica, organizacije… Termini fakultativnih izleta su promenljivi i zavise od slobodnih termina po lokalitetima, broja prijavljenih putnika i objektivnih okolnosti. Fakultativni izleti su organizovani od strane lokalne agencije, ino-partnera Organizatora putovanja. Svu odgovornost prilikom izvodjenja fakultativnih izleta snosi ino-partner.

ARANŽMAN JE RAĐEN NA BAZI MINIMUM 40 PUTNIKA.
U slučaju nedovoljnog broja prijavljenih putnika, krajnji rok za obaveštavanje o otkazu aranžmana je najkasnije 5 dana pre datuma polaska. Organizator putovanja PUTNIK TRAVEL zadržava pravo izmene redosleda pojedinih sadržaja u programu.
Molimo putnike da 48 sati pred put pozovu agenciju radi potvrde mesta i vremena polaska.
Uz ovaj program važe Opšti uslovi putovanja Agencije PUTNIK TRAVEL

Ukoliko Vam program ne odgovara zbog termina polaska, vrste prevoza, izbora hotela ili nečeg drugog uvek možete sami kreirati sopstveni aranžman. Pogledajte ponude vezane za autobuske karte, avio karte i rezervacije hotela u celom svetu.

VAŽNO:

  • obratite pažnju na period isteka pasoša, naročito kod dece,
  • putnici koji putuju u Tursku i Egipat moraju imati pasoš važnosti najmanje 6 meseci od dana povratka sa putovanja,
  • putnici koji putuju u Grčku i zemlje Evropske unije moraju imati pasoš važnosti najmanje 6 meseca od dana povratka sa putovanja,
  • putnici koji ne putuju sa pasošem Republike Srbije u obavezi su da se sami informišu za vizni režim zemlje u koju putuju i kroz koje putuju,
  • ne zaboravite da uplatite polisu međunarodnog putnog zdravstvenog osiguranja,
  • aranžman možete osigurati kupovinom polise od otkaza putovanja u slučaju da dođe do nepredviđenih situacija usled kojih ne budete mogli da krenete po uslovima osiguravajuće kompanije.

Proverite dostupnost smeštaja ili pošaljite zahtev za rezervaciju

Ukoliko Vam odgovara ponuda i želite da proverite dostupnost ili pošaljete zahtev za rezervaciju popunite upitnik. Molimo Vas da popunite sve stavke iz upitnika kako bi na najbolji način mogli da odgovorimo i damo odgovarajuću ponudu.
Odgovor očekujte u najkraćem mogućem roku...


BRZA PROVERA


Call Now Button